Aktif Olmak


Hareket etmek vücudumuza besinlerle aldığımız enerjiyi harcamamızı sağlar. Düzenli fiziksel hareket için her gün en az 1 saat boyunca aktif olmalıyız. Yürümek, dans etmek, bisiklete binmek, ip atlamak, top oynamak veya spor yapmak daha çok aktif olmamızı sağlar.


Diş Bakımı


Dişlerimizin sağlıklı olması için mutlaka her gün süt, yoğurt, ayran, peynir gibi süt ve ürünlerinden tüketmeliyiz. Diş bakımını ihmal etmemeli, günde 2 kez dişlerimizi fırçalamalıyız.


Besin Güvenliği


Temiz, bozulmamış, içinde sağlığa zararlı maddeler bulunmayan besinlere “güvenli besin” denir. Besinlerimizin güvenli olduğundan emin olmak için açıkta satılan yiyecekleri yememeli, sebze ve meyveleri çok iyi yıkamalı, aldığımız yiyeceklerin son kullanma tarihine dikkat etmeli ve kolay bozulacak yiyecekleri buzdolabında saklamalıyız.
Ayrıca yemek yerken kullandığımız tabak, çatal, kaşık ve bardağın da temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Yemeğe oturmadan önce ve yemekten kalktıktan sonra ellerimizi mutlaka yıkamalıyız.


Su İçmek


Vücudumuzun sağlıklı ve düzenli çalışabilmesi için suya ihtiyacımız vardır. Her gün terle, nefes alıp vererek ve tuvalete giderek su kaybederiz. Özellikle sıcak havalarda daha fazla suya ihtiyacımız vardır. Bu nedenle kendimizi halsiz hissetmemek, vücudumuzun dengesini bozmamak ve yediğimiz besinleri daha rahat sindirebilmek için mutlaka günde en az 1,5 litre su içmeliyiz.


Temiz ve Dikkatli Olmak


• Yemek yerken temiz ve dikkatli olmalıyız.
• Sokakta oyun oynadıktan sonra eve geldiğimizde mutlaka ellerimizi yıkamalıyız.
• Yatmadan önce dişlerimizi fırçalamalıyız.
• Yemek yerken yemeğin üzerine hapşırmamalı, peçete kullanmalıyız.
• Meyveyi yemeden önce bol akan suda yıkamalıyız.
• Tuvalete gittikten sonra, çöpü attıktan sonra mutlaka ellerimizi yıkamalıyız.


Paylaş