Enerji

Hayatta kalmak, büyümek ve aktif olmak için enerjiye ihtiyaç duyarız. Yiyecek ve içeceklerin içindeki karbonhidrat, yağ ve protein bize enerji sağlar. Her besinin ve içeceğin içinde farklı miktarda enerji bulunur.

enerji Vücudun temel enerji kaynağı karbonhidratlardır. Vücudumuzun karbonhidrat ihtiyacını ekmek, pirinç, patates, makarna, kuru baklagiller, şeker ve kahvaltılık gevreklerden sağlarız.

Herkesin enerji ihtiyacı farklıdır. Vücudumuzun temel fonksiyonlarını yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu enerji miktarına bazal metabolizma denir. İhtiyaç duyduğumuz enerji de bazal metabolizmamızın hızına göre değişir. Bazal metabolizma hızı, bireylerin cinsiyet, yaş, ağırlık, boy, kas ve yağ kütlesine göre değişmektedir.

Fiziksel aktivite ile daha fazla enerji harcarız. Her aktivite çeşidinde, harcadığımız enerji de farklılık gösterir.

Enerji Dengesini Sağlamak

Vücut ağırlığımız, besinler ve içeceklerden aldığımız enerjiye ve yaptığımız aktivitelerle bu enerjiyi ne kadar harcadığımıza bağlıdır. Ağırlığımızı korumak için besinlerden aldığımız enerjiyi, harcadığımız enerjiyle dengede tutmak gerekir.

Sağlığımızı korumak ve vücut ağırlığımızı dengede tutmak için yeterli ve dengeli beslenmeli ve gün içinde fiziksel aktivitemizi arttırmalıyız.

Enerji Dengesi FilmiPaylaş

Yemekte Denge

"Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Vakfı, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi teşvik eden çalışmalar yapmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, sağlıklı ve dengeli beslenme açısından bilimsel olarak da kabul edilen bilgilerin paylaşılması yine bilimsel olarak kabul görmüş standart ve kriterler çerçevesinde yürütülmektedir. Bu durum hiçbir şekilde herhangi bir marka ya da firmanın adının veya ürünlerinin tüketilmesinin önerilmesi ve/veya önerilmemesi anlamına gelmemektedir. Aksi bir tutumun sergilenmesinden Vakfımız hukuken sorumlu değildir."


İletişim

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı'na ulaşmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.