Yeterli ve Dengeli Kahvaltı Örüntüsü

Kahvaltıda tüketilen sebze ve meyve içerdikleri posa ile daha uzun süre tokluk sağlamakta, kan şekerinin yavaş yükselmesi ve geç düşmesine yardımcı olmakta, vitamin alımına da katkı sağlamaktadır. Kahvaltıda tüketilecek sebze ve meyve, C vitamininden zengin ise demir emilimini de artırmaya yardımcı olur. Kahvaltıda tüketilen sebze ve meyvelerin kan kolesterol düzeyini düşürmede de etkili olduğu bilinmektedir. Kahvaltıda en azından bir bardak süt içmek, bir portakal, domates, salatalık gibi meyve ve sebze tüketmek güne dinamik ve sağlıklı başlamak açısından atılabilecek en önemli adımdır. Çocukların kahvaltısında bir bardak süt mutlaka bulunmalıdır. Süt içmeyen çocukların ise yeterli peynir ya da yoğurt tüketmesi sağlanarak kalsiyum alımı desteklenmelidir.

Çocuklar, süt, yumurta, peynir, zeytin, reçel, ekmek ve kahvaltılık tahıl ürünleri tüketebilirler. Aşağıdaki kahvaltı örnekleri hem çocuklar hem de yetişkinler için alternatif oluşturabilir;Kahvaltı 1

- Bir bardak süt
- Bir ince dilim beyaz peynir
- 5-6 adet zeytin
- Bol domates, salatalık, yeşillik
- 1-2 dilim tam buğday ekmeği

Kahvaltı 2

- Bir bardak süt
- 1 yumurta
- 5-6 adet zeytin
- Bir dilim reçelli ekmek
- 1 adet mandalina

Kahvaltı 3

- Bir bardak süt
- Fındık-fıstık ezmeli iki dilim ekmek
- 1-2 adet mandalina ya da portakal

Kahvaltı 4

- Bir bardak süt
- 3-4 adet kurabiye ya da 1-2 poğaça
- Bir çay bardağı portakal suyu

Kahvaltı 5

- Bir bardak sütle karıştırılmış
- Kahvaltılık tahıl ürünü
- Bir çay bardağı taze sıkılmış meyve suyu

Kahvaltı 6

- Bir bardak süt
- Tahin - pekmez
- Bir fincan ceviz
- İki dilim ekmek
- Bir adet portakal


Paylaş

Yemekte Denge

"Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Vakfı, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi teşvik eden çalışmalar yapmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, sağlıklı ve dengeli beslenme açısından bilimsel olarak da kabul edilen bilgilerin paylaşılması yine bilimsel olarak kabul görmüş standart ve kriterler çerçevesinde yürütülmektedir. Bu durum hiçbir şekilde herhangi bir marka ya da firmanın adının veya ürünlerinin tüketilmesinin önerilmesi ve/veya önerilmemesi anlamına gelmemektedir. Aksi bir tutumun sergilenmesinden Vakfımız hukuken sorumlu değildir."


İletişim

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı'na ulaşmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.