Kahvaltının Önemi

Vücudumuz uykuda dahi çalışmaya devam eder. Akşam yemeği ile kahvaltı arasında 8 ile 12 saatlik bir süre vardır. Bu süre içinde vücut, glikojen olarak depo ettiği glikozun tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beynin tek enerji kaynağı olan glikoz sağlanamamış olur. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı, dikkat eksikliği ve algılamada sorunlar yaşanır.
Kahvaltı yapmadan güne başlamak verimi ve üretkenliği düşürür.

okullar açılıyor

Kahvaltı yapmayan çocukların okul başarısı da düşer. Anlama kapasitesi, odaklanma ve konsantrasyon azalır. Güne yeterli enerji ve besin öğesi almadan başlayan vücut kendi depolarından kullanır bu da hastalıklar karşısında direnci düşürür. Açlık hissiyle birlikte yorgunluk ve bitkinlik de oluşur.

Sabah kahvaltısı günün altın öğünüdür.

Metabolizmanın düzenli çalışması için kan şekerinin belirli bir düzeyde olması gerekir. Kan şekerinin, düşüklüğü kadar yüksekliği de sakıncalıdır. Ana öğünler atlanmadığında ve gerektiğinde ara öğünlerle desteklendiğinde, kan şeker düzeyi normal aralıklarda tutulur ve vücut dengede çalışır.

Kahvaltıda tüketilecek protein miktarı, kan şekerini düzenlemede, yorgunluk ve açlık gibi duyguların önlenmesinde etkili olduğundan, günlük tüketilecek miktarın en az 1/5’i kadar olmalı ve bu değerin altına düşmemelidir.


Kahvaltıda yeterli protein tüketen bireylerdin iş verimi ve konsantrasyonu yüksektir. Kahvaltı yapmayanlarda ise anlama ve kavrama azalır. Kahvaltı yapmadan egzersiz yapıldığında ise baş dönmesi, bulantı ve kusma şikayetleri ortaya çıkabilmektedir. Kahvaltıda yeterli protein alınmazsa, sonraki ikinci ve üçüncü saatler arasında kan şekeri açlık seviyesinin altına düşmekte ve kişiler açlık hissi duyduklarını belirtmektedirler. Yeterli protein içeren bir kahvaltı ile kan şekeri normal seviyelerde tutulabilmekte, böylece açlık hissi de oluşmamaktadır.

Yeterli ve dengeli bir kahvaltı ile günlük enerjinin ¼’ ü ya da en az 1/5’ ini karşılamalıdır. Günlük enerji gereksinimi yaş gruplarına göre farklılık gösterir. Bireyin enerji gereksinimi 2000-3000 kalori olduğunda kahvaltı ile alması gereken enerji miktarı 400 - 600 kalori kadardır.Paylaş

Yemekte Denge

"Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Vakfı, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi teşvik eden çalışmalar yapmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, sağlıklı ve dengeli beslenme açısından bilimsel olarak da kabul edilen bilgilerin paylaşılması yine bilimsel olarak kabul görmüş standart ve kriterler çerçevesinde yürütülmektedir. Bu durum hiçbir şekilde herhangi bir marka ya da firmanın adının veya ürünlerinin tüketilmesinin önerilmesi ve/veya önerilmemesi anlamına gelmemektedir. Aksi bir tutumun sergilenmesinden Vakfımız hukuken sorumlu değildir."


İletişim

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı'na ulaşmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.