Proje Mesajlarımız
1- Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek, hastalıklara yakalanmayı önlemek ve yaşam kalitesini yükseltmek için besinleri, vücudun ihtiyacı kadar ve uygun zamanlarda yemektir. Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan insanların beslenme şekilleri de farklı olabilir.
2- Sağlıklı ve aktif bir yaşam için besinlere ihtiyaç duyarız.
3- Sağlıklı beslenme, "Sağlıklı Beslenme Tabağı'ndaki besinlerin yeterli ve dengeli tüketilmesiyle olur."
4- Aktif olmak, spor yapmak sağlığımızı korur ve geliştirir.
5- Sağlığımızı korumak ve aktif bir yaşam için beslenme ve hijyen kurallarına dikkat etmek önemlidir.

Bu 5 ana mesaj sağlıklı beslenmenin öğretilmesi konusunda kapsamlı ve yenilikçi bir yaklaşımın sağlanması için geliştirilmiştir. Bu, sürekliliği olan ve güncel ana mesajların okullarda yayılmasını sağlayan bir çerçeve sunmaktadır. Bu çerçeve kullanılarak, çocuklara besinlerin enerji ve besin öğesi kaynağı olduğu öğretilecek, beslenmede çeşitlilik ve dengenin önemi anlatılacak, besinlerin vücut için enerji sağladığı ve bunun besinlerin içindeki bazı besin öğeleri yoluyla sağlandığı öğretilecektir. Projenin bütününde, bu yaklaşım çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığını günümüzde ve gelecekte kendi yaşamlarında uygulayabilmelerini sağlayacaktır.

Projemiz; Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı işbirliğinde pilot uygulama ile İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Trabzon illerinde 40 okulda 2011-2012 eğitim öğretim yılında 20 bin çocuğa ulaşarak başladı. 2012-2013 Eğitim öğretim yılında da 4 ilde seçilen 200 okulda 400 bin çocuk ve ebeveynine ulaştı. 2013-2014 eğitim öğretim yılında ise 6 yeni il eklenerek, tam 10 ilde, 500 okulda uygulanmaya başlan projemizde; İstanbul, İzmir, Gaziantep, Trabzon, Kayseri, Sinop, Erzurum, Antalya, Aydın ve Kahramanmaraş illerimiz pilot il kapsamındadır. Türkiye’nin en kapsamlı ve sürdürülebilir beslenme eğitim projesi olarak 2017-2018 yılında toplam 6 milyondan fazla öğrenci, ebeveyn ve öğretmene ulaşmaya devam ediyoruz.

Anne-babaların çocuklarına sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla projenin uygulanacağı pilot okulların dışında çocuklar ve ebeveynler web sitemiz aracılığıyla tüm materyal ve oyunlara ulaşabilecekler.