Enerji


Büyümek ve sağlıklı olmak için vücudumuz enerjiye ihtiyaç duyar. Günlük aktivitelerimizi yapabilmek, koşmak, arkadaşlarımızla yorulmadan oyun oynamak için de enerjiye ihtiyacımız vardır. Enerjiyi ise besinlerden alırız. Yeterli ve dengeli beslenirsek enerjimiz de dengeli olur ve halsiz düşmeyiz, çabuk yorulmayız. Her insanın yaşına, boyuna, gün içinde ne kadar hareket ettiğine göre enerji ihtiyacı değişir.


Porsiyonlar


Bir besinin bir defada yediğimiz ortalama miktarına porsiyon denir. Her besinden farklı miktarlarda tüketiriz. Besinlerden ne kadar porsiyon tüketilmesi gerektiği kişiden kişiye farklılık gösterebilir.
Örneğin; 1 portakal yediğimizde 50 kalori, 1 yumurta yediğimizde 150 kalori almış oluruz.

besinler


Enerji Kullanımı


Yiyeceklerden aldığımız enerjiyi koşmak, oyun oynamak, spor yapmak gibi aktivitelerle harcarız. Her hareket ettiğimizde harcadığımız enerji miktarı farklıdır. Ne kadar çok hareket edersek o kadar çok enerji harcarız. Fazla yemek yediğimizde fazla enerji alırız. Eğer hareket edip bu enerjiyi harcayamazsak vücudumuzda depolanır. Bu nedenle ihtiyacımız kadar, yeterli ve dengeli miktarlarda yemek yemeliyiz.


Paylaş